..

Jak na vlastní stopu v Gimpu

8. února 2013 v 21:00 | Gipsík |  Tutoriály - Krajiny
Ahoj :)
Jak jistě víte, v Photoshopu si jednoduše můžete nastavit vlastní stopu a pak ji používat (na její nastavování chystám podrobnější návod již brzy). Jde to ale v Gimpu? Mnoho lidí tvrdí, že ne, ale vzhledem k tomu,ž e Gimp je ne nepodobný photoshopu, říkala jsem si, že to nemůže být pravda. proto jsem si nad Gimp sedla, ač ho normálně nevyužívám, a začala jsem pátrat. A našla :) Proto se teď jdu s Vámi podělit, jelikož jsem nikde jinde žádný český návod na to neviděla.


1) Hlavní je nakreslit si vlastní stopu. To uděláte jedním ze štětců, máte jich v Gimpu na výběr hned několik. Stopa může mít jakýkoliv tvar - trs trávy, květ, list... co zrovna budete potřebovat. Já si pro účely návodu vybrala smajlíka, protože je nejjednodušší a nemusela jsem se s ním vykreslovat.


2) Teď už je to jen na bázi ukládání. Klikněte na Soubor - Uložit jako a naklikejte si tuto cestu (můžete mít i jinak nebo jiné názvy, hlavní je najít cílovou složku): Tento počítač - Dokumenty - Program Files (86) - Gimp 2.0 - share - Gimp - 2.0 - brushes.
3) Až budete mít nalezenou složku, soubor si pojmenujte, nejlépe podle toho co zobrazujete - je jedno jaks e bude jmenovat, ale budete se v brushích lépe orientovat. Pak najděte tlačítko Zvolte typ souboru a v menu najděte Stopa GIMPu (má to příponu gbr). Teď už jen uložte a vyskočená okénko potvrďte tak jak jsou.4) Teď zbývá stopu najít. Klikněte v Nástrojích na ikonku Stopa. Pak na obrázek stopy, otevře se vám okénko. V něm klikněte v pravém dolním rohu na tlačítko zobrazující štětec - otevře se vám další okénko a tam klikněte na tlačítko se dvěma šipečkami proti sobě (Refresh anglicky). Pokud jste vše udělali správně, měla by se zobrazit vaše stopa mezi ostatními ;)


Doufám,ž e jsem Vám svým návodem pomohla, pokud pracujete s Gimpem a ne s Photoshopem. Předem ale upozorňuji, že bych návod nerada viděla někde jinde, protože jsem ho vymyslela včetně postupu sama, nekopíruji ničí návod. Vše je zjištěno stylem pokus-omyl. Proto bych byla ráda, pokud chcete dát návod na blog, dejte pouze odkaz na tento článek, nerada bych návod viděla zkopírovaný celý (případně bych vám to musela písemně povolit buď na Howrse, nebo tady).

No a napříště se můžete těšit na návody jak definovat PS stopu; jak stopy nastavovat (možná udělám nejen Photoshopácký, ale i Gimpácký). aby byly zajímavější a ušetřily vám práci; nebo třeba tutoriál na hřívu.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 rebitka rebitka | 5. května 2013 v 14:06 | Reagovat

Ahoj moc díky za ten tutoriál moc mi to pomohlo

2 :) :) | 3. července 2013 v 20:06 | Reagovat

Ahoj, super

3 .Mia. .Mia. | 22. května 2014 v 9:39 | Reagovat

Myslíš, že by jsi mohla udělat  takové ho i pro PhotoFiltre? gimp máme jen v AJ a tak dobře jí zase neumím a Photoshop je placenej...

4 Génius Génius | 10. května 2015 v 15:41 | Reagovat

Prosím,uděláte tutoriály v Sumopaint.com?I tuto stopu:)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama