..

Není tablet jako tablet

20. ledna 2013 v 13:18 | Gipsík |  Tutoriály - Krajiny
Nakonec jsem se rozhodla, že opravdu napíšu několik návodů do Kp. Jenže k čemu vůbec návody budou, když nezačnu přípravou na kreslení? Proto jsem sepsala několik fakt ohledně tabletů. Pojďme na to.

Nejprve bych ráda začala něčím, co úzce souvisí s názvem článku - není tablet jako tablet. Mnoho lidí si totiž myslíš, že nakreslí ilustraci na jakémkoliv tabletu, nedělají rozdíly. Jenže opak je pravdou - na kreslení je potřeba grafický tablet, na tabletu, který třeba nosíte do školy a ,,paříte na něm hry" pravděpodobně nic nenamalujete.Grafický tablet je něco jako elektronická tužka s papírem. Máte destičku, pero a kreslíte. I u grafických tabletů by se ještě přístroje daly rozdělit - ve variantě ,,Pen" kreslíte pouze perem, zatímco ,,Pen & Touch" vám umožňuje kreslit nejen perem, ale ovládat tablet i doytkem ruky.

Grafický tablet funguje vlastně jako myš, jen reaguje i na přítlak (podle toho, jak silně na pero tlačíte můžete ovlivňovat tloušťku kreslené čáry, což je potřeba zejména u hřívy, kterou myší pravděpodobně nezvládnete tak dokonale jako tabletem). Není nutno na tabletu jen kreslit, dá se používat i místo myši, protože je přesnější a možná i přirozenější, jelikož psát umíme všichni a s perem se zachází přesně jako s obyčejnou tužkou. Já osobně však používám kombinaci myši a pera, perem většinou jen krelsím a ovládám program, ve kteérm kreslím, zatímco s myší pracuju v ostatních případech, dky třeba něco na internetu hledám nebo hraju hry.

Problémem taky bývá, že si často lidi myslí, že si ,,za pakatel" pořídí tablet, namalují světovou ilustraci a všichni se posadí na zadek. tak to není. Prvním problémem je samozřejmě cena tabletu. Rozhodně neseženete tablet za kažku ani za bura. Nejlevnější jsem viděla asi za 700, tudíž pokud můžu doporučit, nepořizujte si tablet jen kvůli ilustracím do KP. Nevyplatí se to. Ilustrace nebo obecně Howrse vás přestane bavit a doma bude tablet zbytečně ležet. Vyplatí se to, když s ním budete dělat ,,pravidelněji", třeba i něco do školy/ do práce.

A dostávám se zřejmě k poslednímu bodu a to je výběr tabletu. Neexistuje žádná univerzální příručka, jak by měl vypdat ideální tablet. Ideální je zkrátka ten, který vám sedne. Který si můžete koupit, máte na něj finance, jehož pero se vám dobře drží, není moc těžké a dobře se vám s tabletem kreslí. U tabletu bych v pořizování správného přístroje neviděla jako nic strašného, protože já svůj tablet dostala a jsem s ním maximálně spokojená. Člověk si zřejmě zkrátka an svůj tablet zvykne... Jediné co bych nedoporučovala, tak koupi opravdu těch nejlevnějších, jelikož nemusí být vždycky dost kvalitní. Nicméně ani u těch dražších nemáte jistotu, že bude cena odpovídat kvalitě. Takže pokud to mám nějak zglobalizovat, tisícovka se mi za tablet zdá jako docela adekvátní cena za adkvátní kvalitu...

Jelikož se mě často ptáte, ať už tady nebo většinou na Howrse, čím kreslím já, tak je to tablet, který vidíte v článku. Je to Genius PenSketch 9x12 - mám ho moc ráda a i když nepatří k těm úplně nejšpičkovějším, jsem s ním spokojená protože splňuje všechny moje požadavky a dobře se mi s ním kreslí.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Neilik Neilik | E-mail | 7. května 2013 v 14:09 | Reagovat

To jsem ráda, že má taky někdo Genius, i když jiný xD Jak rychle se ti opotřebují hroty? Kdyžtak písni na howrse ;)

2 Godyna Godyna | 2. října 2013 v 21:17 | Reagovat

Ahoj, můžeš si vybrat, aby jsi na tom tabletu viděla co kreslíš? Třeba na tomto videu http://www.youtube.com/watch?v=Gy76Hg9B2kg když do toho čmáře, tak nevidí, co kreslí, ale na jiných videích, které najdu na YT, tak kreslíři vidí na tablet prostě jako na papír .. Jde to i u tohohle?
Odepiš mi prosím na Howrse, jsem tam jako Gody, děkuju :)

3 nela nela | E-mail | 1. prosince 2013 v 11:54 | Reagovat

howrse mě baví

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama